Wkrętarka akumulatorowa to idealne rozwiązanie dla osób, które nie lubią kabli. Takie rozwiązanie może okazać się perfekcyjne, kiedy potrzebujemy coś dokręcić w trudno dostępnych miejscach, gdzie praca „na kablu” jest niemożliwa. Jednak kiedy chcemy kupić coś nowego, co ma nam odpowiednio służyć musimy wziąć pod uwagę kilka rzeczy, które mogą usprawnić lub utrudnić nam eksploatację narzędzia. Na co zwrócić uwagę kupując wkrętarkę akumulatorową?
ELEKTRONARZĘDZIA UDAROWE, WKRĘTARKI AKUMULATOROWE
Moc
Po pierwsze moc. Określa ona ile możemy pracować z urządzeniem bez jego przegrzania oraz precyzuje z jakim materiałem możemy pracować. Dotyczy to głównie wkrętarko-wiertarek. Im więcej mocy tym w twardszym materiale możemy wiercić.
Napięcie
Napięcie, które powinniśmy wybrać jest uzależnione od tego, w jaki sposób chcemy używać naszej wkrętarki.
3.6 do 4.8V – to najsłabsza wersja wiertarek – idealne do skręcania mebli, czy urządzeń AGD, które najczęściej mają już gotowe otwory.
6.5 – 10V – pomoże nam przy drobnych pracach remontowych i przy majsterkowaniu, kiedy nie potrzebujemy olbrzymiej mocy.
9.6 – 14V – ta moc pomoże nam przy poważniejszych pracach remontowych, kiedy mamy do czynienia z wkrętarko-wiertarką to urządzenie z takim napięciem wywierci nam różne otwory.
18V – przeznaczona dla profesjonalistów. Najczęściej udarowa, pomoże przy każdym rodzaju prac remontowych.
Moment obrotowy
Podawany jest w Nm i określa z jaką siłą będą wkręcane śruby, czyli jak głęboko mogą być osadzone.
Producent może nam podać dwa parametry dla:
Wkręcania miękkiego – dla materiałów miękkich, wraz z głębokością wkręcania rośnie moment obrotowy. Odbywa się to równomiernie.
Wkręcania twardego – dla materiałów twardych, moment obrotowy rośnie bardzo wolno aby w ostatniej fazie bardzo się wzmocnić.
Obudowa
Jeżeli mamy do czynienia z urządzeniem do wkręcania i wykręcania śrub, to jego obudowa będzie miała kształt litery P.
Natomiast jeżeli chcemy zakupić narzędzie do wiercenia to będzie ono przypominać literę T.
Waga
Tutaj musimy wykazać się rozsądkiem. Urządzenie nie może być zbyt ciężkie, aby nie utrudniało nam to wykonywania prac, ale należy pamiętać, że nie może być również zbyt lekkie, żeby nam się po prostu nie rozpadło przy bardziej wymagającej eksploatacji. Musimy dobrać wagę odpowiednio i pamiętać, że nie możemy przedkładać lekkości urządzenia na jakość wykonania.
Czas pracy i ładowania wkrętarki akumulatorowej
Czas pracy – określa ile czasu możemy pracować z urządzeniem na jednym ładowaniu akumulatora.
Czas ładowania – ile czasu naładujemy akumulator od 0 do 100%.
Ideały nie istnieją, ale starajmy się wybierać urządzenia z jak najdłuższym czasem pracy i jak najkrótszym czasem ładowania – oszczędzimy dzięki temu sporo cennych minut.
Rodzaj akumulatora
Wkrętarki akumulatorowe mogą być zaopatrzone w trzy rodzaje akumulatora
niklowo-kadmowe (Ni-Cd) – jest to obecnie typ coraz rzadziej spotykany ze względu na wiele wad tego rozwiązania m.in.: większa waga, występowanie efektu pamięci elektrochemicznej oraz niewielką pojemność w stosunku do innych rodzajów akumulatorów, a przede wszystkim zawartość szkodliwych dla zdrowia metali ciężkich. Ich zaletą jest niski koszt produkcji oraz długi czas rozładowywania.
niklowo-metalowo-wodorowe (Ni-MH) – charakteryzują się większą pojemnością niż akumulatory niklowo-kadmowe, są lżejsze i nie cierpią na tak znaczny efekt pamięci elektrochemicznej. Z drugiej jednak strony oferują krótszą żywotność i niestety szybkie rozładowywanie się.
litowo-jonowe (Li-ion) – jest to obecnie najlepsze i najpopularniejsze rozwiązanie, gdyż akumulatory charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami, są lekkie i nie mają efektu pamięci.
Dodatkowe akcesoria
Często producenci zachęcają nas do zakupu przy pomocy dodawanych przez nich akcesoriów. Co możemy znaleźć w przypadku wkrętarki akumulatorowej?
Dodatkowy akumulator – podstawowe akcesorium, wydłuża żywotność naszego narzędzia dwukrotnie.
Walizka – pomoże nam bezpiecznie transportować narzędzie
„Szybka ładowarka”- zazwyczaj nie ma jej w zestawie, ale możemy ją dokupić. Pozwala bardzo szybko naładować urządzenie dzięki czemu zaoszczędzimy czas.
Podsumowując, przy zakupie wkrętarki akumulatorowej musimy określić do czego ona jest nam tak naprawdę potrzebna. Na rynku mamy do wyboru wkrętarki i wkrętarko-wiertarki akumulatorowe o różnych mocach, momentach obrotowych a nawet kształtach. Wybór tej odpowiedniej zależeć powinien od tego, jak bardzo zaawansowanego narzędzia potrzebujemy.
Napisz komentarz
Note: HTML nie jest wspierany!